Hisseli tapu nedir? Alışı sırasında ortaya çıkabilecek muhtemel sorunlar nelerdir?

Reklamlar

İnsanların kafasını oldukça karıştıran, alınırken ve satılırken üzerinden defalarca düşülmesi gereken bir konudur. Hisseli tapu, bir mülkiyetin biden fazla ortaklarının olması ve tapu üzerinde isimleri ve sayıları açık bir şekilde yazılan resmi bir belgedir. Örnek vermek gerekirse, 1000 m²’lik bir arazide 3 ortağın olduğunu varsayalım. Fakat bu durumda, hangi ortağın arazinin hangi alanına sahip olduğu noktası net ve belirgin değildir. İş bu yüzdendir ki, insanlar hisseli tapu konusunda çekingen davranmaktadır.

Reklamlar

Hisseli tapu alınırken, bu ortaklık devam ettiği müddetçe şufa hakkının ortadan kalmayacağını bilmemiz gerekir. Şufa hakkı dediğimiz, paylı mülkiyette herhangi bir paydaşın payını üçüncü kişilere satması halinde diğer paydaşlara söz konusu payı öncelikle satın alma hakkı veren bir haktır. Dolaysıyla, hisseli tapu alırken, bu durumu göz önünde bulundurulması gerekir. Kendi aralarında bile sözleşme yapmış olsalar da satış işlemi gerçekleştikten sonra şufa hakkı devam etmekte olacaktır. Şunu da unutmamak gerekir, paydaşlardan birinin vefatı sonucu şufa hakkı varislere verilecek ve aynı sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz artabilecektir

Hisseli Tapu ve Gayrimenkul  Hukuku ile ilgili diğer sorularınız için Lütfen Forumda Konu Açınız.Sorunlarınız Uzmanlarımız Tarafından Yanıtlanacaktır. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar